Labyrint světa a ráj srdce - J. A. Komenský / P. Eben

26.6.2020

Srdečně zveme na hodinový varhanní koncert, kde se střídá hudba a mluvené slovo ve 14 úryvcích z Komenského knihy „Labyrint světa a ráj srdce". Termín konání: pondělí 13. 7. 2020 v 19,00 hod. Bazilika sv. Václava v Praze 5 – Smíchov Pořadatel: Musica loci Praha

Poutníka doprovází Všezvěd Všudybud a ukáže mu celý svět - jak se každý člověk snaží, přetvařuje, učí se, lopotí, miluje, touží po penězích, ale nikde nenalézá klid. Až poutník vykřikne: „Ach, přemizerní, bídní, nešťastní lidé, toto-liž jest vaše poslední sláva!“ Když pak nahlédne do svého nitra, do svého srdce, tam teprve nalezne pokoj a klid. Tam jest ten pravý pokoj a mír. V srdci svém.

Letos uplyne už 350 let od úmrtí J. A. Komenského, autora nejvýznamnějšího barokního textu Labyrint světa a ráj srdce… a přesto nás jeho myšlenky překvapí, jak jsou stále aktuální – a řekneme si – copak se za těch 350 let vůbec nic nezměnilo? Na co jsme v dnešní době tak pyšní? Kulturní evoluce je jako želva - nenechme se vyprovokovat šíleným rozvojem techniky a globalizací! Pojďme si poslechnout nádhernou hudbu a zamyslet se, co v nás naštěstí zůstává pořád stejné. Uklidní nás někdy shovívavá, jindy nepokojná hudba i filozofie Komenského, která jde do takové hloubky našeho nitra, kde dnešní problémy ztrácejí na významu. Díky obrovskému množství metafor je text velmi srozumitelný a v následném hudebním motivu máme čas si promítnout Komenského myšlenky do našich příběhů a pocitů.

Punc současnosti koncertu přidají i oba mladí umělci, spolužáci z Janáčkovy konzervatoře – Radúz Mácha, člen činohry Národního divadla, oblíbený díky mnoha divadelním a filmovým rolím, a Tomáš Pindór, muzikant celoživotně srostlý s varhanami a koncertující na českých i zahraničních pódiích a kůrech.

Radúz Mácha / recitace

Tomáš Pindór / varhany

Jan Amos Komenský / text

Petr Eben / hudba

 

Předprodej vstupenek: https://goout.net/cs/koncerty/labyrint-sveta-a-raj-srdce-j-a-komensky-p-eben/iuksf/+pohnq/

Prodej vstupenek: jednu hodinu před koncertem v místě konání

 


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

 

ts