Kardinál Duka

22.3.2020 - 22.3.2020

Mariánský sloup

 
 
 
 
 
Tisíckráte

Duka: Epidemie skončí, až bude stát Mariánský sloup

Zatímco papež František oznámil během kázání na neděli Laetare, že kvůli mimořádným opatřením je nucen prodloužit postní dobu, kardinál Dominik Duka našel viníka pandemie na českém území.

Papež František ve své promluvě přenášené živě pomocí médií oznámil, že prodlužuje postní dobu na neurčito. „Není to lehké rozhodnutí, ale nic jiného nám v tuto chvíli nezbývá. V kostelích po celém světě chybí zpěváci a diecéze nejsou připraveny ani na zpěv Gloria ani aleluja,“ vysvětlil papež své rozhodnutí. V rámci prodloužené postní doby nadále platí všechny soukromé postní sebezápory až do odvolání.

Velmi těžce nové rozhodnutí nese Jan Navrátil z Hustopečí. Původně si totiž chtěl zakázat pravidelné návštěvy hospody, ale nakonec se rozhodl pro každodenní modlitbu růžence. „Hospody zavřely, takže nechodím ani tam, ale ten růženec je větší zátěž, než jsem čekal. Stříhám metr, tohle je pro mě velká rána. Kdybych věděl, že se to stane, tak si dám něco lehčího,“ okomentoval pro Tisíckráte.

Nová opatření zavedl na českém území český primas Dominik Duka. S okamžitou platností budou kněží během bohoslužeb povinni mít roušky v liturgických barvách. Pro laiky nově platí nová pravidla pro uznání splnění nedělní povinnosti účasti na mši svaté. Pokud se věřící účastní bohoslužby přes internet, televizi či rádio, musejí mít na sobě kalhoty a minimálně čisté tričko. Křesťané podle kardinála musejí sedat, vstávat a klekat stejně jako v kostele. Ležet v posteli u notebooku v pyžamu či trenýrkách již nestačí. Pro duchovní svaté přijímání také platí povinnost eucharistického půstu, stejně jako při fyzickém přijímání Pána Ježíše v hostii. Přistoupit k němu je možné pouze dvakrát denně. Duka také doporučil, aby se v rodinách konaly sbírky na farnost. „Nejmladší členové rodiny ať si vezmou košíček či misku a obejdou své rodiče. Vybrané peníze poté pošlete poštou nebo převeďte na účty svých farností,“ nabádal kardinál.

Duka se v homilii vyjádřil ke stažení prof. Tomáše Petráčka z Kolegiátní kapituly Všech svatých. „Objevily se lži, že je to msta za to, že to, že Tomáš Petráček se mnou nesouhlasil a vyjadřoval názory. Je to další lež a manipulace. Rozhodl jsem se v rámci prevence proti epidemii koronaviru snížit počet členů kapituly čistě z hygienických důvodů,“ oznámil český primas.

V závěru své nedělní promluvy pak řekl, že je přesvědčen, že za epidemii v Česku mohou ti, kteří bránili znovuobnovení Mariánského sloupu. „Není náhodou, že nejvíce případů je právě v Praze. Je to trest za naši nesvornost, za neposlušnost některých kněží a jejich popularitu. Pandemie pomine teprve tehdy, až bude sloup znovu stát!“ hřímal z kazatelny Duka před prázdnými kostelními lavicemi. Ocenil všechny, kdo se zasazují o jeho obnovu, mezi kterými nechyběl ani Dominik Duka.

 


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

 

ts