Jak dál s klášterem sv. Gabriela

5.9.2019

Česká Křesťanská akademie a spolek ZaPět vás zvou na panelovou diskusi "Jak dál s klášterem sv. Gabriela" Diskusní večer se koná dne 18. 9. 2019 od 18:00 ve farním sále u kostela sv. Václava na Smíchově (nám. 14. října 17).

Nejvýznamnější památka beuronského stylu v Čechách je od roku 2016 na prodej. Klášter sloužil svému účelu od roku 1891 do roku 1919. Od té doby je v majetku České pošty, která jej jako přebytečnou nemovitost usiluje prodat. Součástí areálu kláštera je kostel Zvěstování Panně Marii, který se vyznačuje nejen unikátní výzdobou, ale je především místem setkávání živého farního
společenství. Klášter je od roku 1964 zapsán v seznamu kulturních památek. Budeme 30 let od pádu komunismu bezradně přihlížet zkáze kulturní památky a likvidaci místa modlitby? Na diskusním večeru budeme společně hledat cesty k záchraně kláštera a kostela.

Diskutovat budou:
Odborníci na beuronské umění
Restaurátoři a památkáři
Zástupce arcibiskupství pražského a farnosti sv. Václava na Smíchově
Zástupce České pošty
Zástupci Magistrátu Hl. města Prahy
Představitelé samosprávy Prahy 5

Případ Gabriel není tématem pro uzavřenou skupinu odborníků. Je především tématem zachování a smysluplného rozvíjení kulturního dědictví, které je páteří naší evropské civilizace.

Padne–li Gabriel, co přijde na řadu po něm?