Zpívejte s Ignisem

5.8.2014

Chrámový pěvecký sbor Ignis je smíšeným sborem, zaměřeným na klasickou hudbu určenou k doprovodu liturgie při bohoslužbách. Byl založen na podzim r.2009 tehdejším varhaníkem v kostele Sv.Ignáce Tomášem Pindórem a původně sestával z tamních farníků. Již počátkem roku 2010 vzniká jeho smíchovská „odnož“, původně zamýšlená jako samostatný Svatováclavský sbor pod vedením téhož dirigenta. Tento záměr však brzy ztroskotal na malé ochotě místních farníků podílet se na hudebním doprovodu bohoslužeb. Proto se na jaře 2010 obě části spojily. Po dvou letech dirigent sbor opustil, dvakrát hrozil jeho rozpad, ale naštěstí se vždy podařilo najít náhradu. Od listopadu 2013 vede sbor paní Mgr.A Milena Zoláreková, profesionální pěvkyně.

V současné době má sbor asi 25 stálých členů, při větších hudebních produkcích zpívaných mší vypomáhají i hosté, často naši bývalí členové, kteří v kritických dobách přešli do jiných chrámových sborů. Zpíváme v kostelích Sv.Ignáce na Karlově náměstí a Sv.Václava na Smíchově, většinou při významných svátcích nebo liturgických obdobích.V repertoiru sboru jsou převážně drobné duchovní skladby, zpívané většinou a capella, případně s varhanním doprovodem, jelikož nedisponujeme ani malým orchestrem. V budoucnu bychom rádi nastudovali i rozsáhlejší hudební díla jako Missae breves nebo oratoria. K tomu by byl ideální větší počet členů, aby vystoupení nebyla závislá na případném výpadku jednotlivců.

Proto rádi mezi sebe přijmeme další zájemce o duchovní hudbu do všech hlasů, zejména potřebné jsou tenory. Zkoušky sboru jsou každé pondělí  od 19 do 21 hodin kostele Sv.Ignáce v hudebním sále č.24 (vchod je z průjezdu v Ječné ulici, označení na zvoncích). Důležité pro činnost sboru jsou pravidelná účast na zkouškách, odpovědný přístup a dochvilnost.