Slovo ke kněžím a jáhnům

14.3.2020

vzhledem k současné situaci

Vážení spolubratři kněží a jáhni,

mnozí z vás, ale i věřící, se na nás obrací s dotazem, jaké služby může církev v současné situaci, kdy vláda vyhlásila stav nouze, poskytovat.

Samozřejmě je třeba vládní nařízení respektovat. To ale neznamená, že se všechny bohoslužby ruší! Záleží na místní situaci a Vašem osobním uvážení. V náročných situacích, jako je tato, kdy i mnozí nevěřící lidé hledají duchovní útěchu, musí být církev lidem na blízku a mít pro ně otevřenou náruč.

Jménem otce arcibiskupa Dominika vřele doporučujeme, aby byly kostely co nejvíce otevřeny a lidé je mohli navštěvovat. Prosíme všechny duchovní, aby byli lidem co nejvíce k dispozici. Na místech, kde vzhledem k obvyklému počtu návštěvníků bohoslužby budou omezeny, je dobré nabízet příležitost ke svátosti smíření, podávat lidem eucharistii a poskytovat duchovní útěchu.

Společně se modleme za nemocné a za ty, kteří o ně pečují. Prosme také za naše politiky a za ukončení současné mimořádné situace.

Mons. Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup a generální vikář
Mons. Jan Balík, generální vikář