Potravinová a materiální pomoc Arcidiecézní charity Praha pro potřebné

14.9.2019

(čj. A/2019/9848)

Arcidiecézní charita Praha spolu s Charitami a Farními charitami pokračuje v programu FEAD II. Jedná se o Program Ministerstva práce a sociálních věcí z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám
(FEAD – Fund for European Aid to the most Deprived). Potravinová a materiální pomoc je určena nejchudším potřebným, kteří pro sebe či svoji rodinu mohou zdarma obdržet:
a) trvanlivé potraviny (např. konzervy, těstoviny, olej, čaj, rýži, sunar, příkrmy pro děti),
b) hygienické potřeby (např. mýdlo, šampón, prášek na praní, pleny),
c) textil (např. ponožky, spodní prádlo, ručník, utěrku, prostěradlo),
d) domácí potřeby (např. hrnec, talíř, lžíci).
Pomoc konkrétním potřebným je distribuována charitami a Arcidiecézní charitou Praha, které jsou povinny nabídnout těmto osobám také poradenskou pomoc při řešení jejich obtížné situace. Bylo by vhodné, aby farnost v případě zájmu jmenovala pro tento projekt koordinátora, který by s námi ochotně spolupracoval a pravidelně komunikoval. Farní koordinátor se následně obrátí na nejbližší místní charitu, případně zkontaktuje mailem našeho koordinátora charit pana Filipa Baroše: baros.filip@praha.charita.cz.
Projekt FEAD nevyžaduje složitou administrativu. Farní koordinátor na základě jemu dostupných informací vybere potřebné osoby z farnosti či obce, vyplní naši objednávku zboží, po doručení podepíše převzetí a v den doručení zboží nebo v dny následující zboží potřebným vydá a informuje je o dalších možnostech sociální pomoci. Potřební nic nepodepisují.
Hlavní smysl projektu je pomoc osobám, které běžně nevyužívají systému sociální podpory nebo se o pomoc ostýchají říci. Jedná se především o vícečetné rodiny, seniory, apod., a vy, kněží, dobře víte, kdo je ve vašich farnostech potřebný.
Ing. Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha