Dopis biskupa Zdenka Wasserbauera

8.11.2020

Vážení spolubratři kněží a jáhnové, milí přátelé, obracím se na Vás všechny tentokrát jako biskup - delegát ČBK pro duchovní službu u Policie ČR, spolu s policejním kaplanem plk. Jiřím I. Laňkou. Celá společnost i naše církev prožívá od jara tohoto roku v mnoha ohledech těžké a náročné období. Mnohému se postupně učíme a jednotlivé věci vylepšujeme.

Do této již dost napjaté situace bohužel vstoupily v posledních týdnech také nové teroristické a vandalské útoky, při kterých se útočilo i na naše kostely a v nich umírali nevinní lidé.

Šokoval nás brutální útok v bazilice Notre Dame v Nice. Násilná událost, která se v minulých dnech odehrála v naší republice blízké Vídni, zasáhla mnohé osoby a vyvolala vlnu strachu. Bohužel je to jeden z cílů, které si takto jednající jedinci vytyčili: způsobit ztráty na životech a vyvolat strach a paniku. Dotýká se nás to o to více, že čin úzce souvisí s nábožensky důležitým objektem.

Informoval jsem se, že Policie ČR nedisponuje v tuto chvíli žádnými informacemi o tom, že by podobný útok hrozil u nás, nicméně je dobré si připomenout základní pravidla bezpečnosti a obezřetnosti.

Buďte, proto prosím pozorní ke svému okolí. Všímejte si osob, které se pohybují ve Vaší blízkosti. Věnujte pozornost jejich chování. Taktéž, prosím, nebuďte lhostejní k odloženým zavazadlům, krabicím či jiným objemnějším předmětům neznámého původu. Pokud byste pojali podezření, že někdo nebo něco není v pořádku, volejte co nejrychleji tísňovou linku Policie ČR 158. Neobávejte se tohoto kroku, policisté jsou tu od toho, aby podobná oznámení se vší opatrností ale zároveň důležitostí a profesionalitou prověřili. Důvěřujte svému instinktu vycítit nebezpečí a nepodceňujte ho.

Prosím Vás, abyste tuto výzvu vyvěsili na kostelní nástěnky, internetové stránky či jinou vhodnou formou zveřejnili. A až to bude možné a věřící se vrátí na bohoslužby, seznamte je s tím při ohláškách.

Svěřujme často v této napjaté době sami sebe i své farnosti a společenství do ochrany Panny Marie. Prosme o pomoc archanděla Michaela, mocného ochránce před zlými úklady. A nepřestaňme nikdy důvěřovat, že náš život je v Božích rukách.

Děkuji Vám za Vaše nasazení ve službě a vyprošuji Vám Boží požehnání a pomoc!

Mons. ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, Th.D.
pomocný biskup a generální vikář